Pripovesti barda Bidla
(s komentarima profesora Albusa Dambldora)
Čak i ako vas ne zanimaju Bidlove priče za decu, podstaknuti knjigom Rite Skiter pokušaćete da preko komentara odgonetnete Dambldora. Uspećete, onoliko koliko je to s ličnošću poput njegove moguće.
1. Čarobnjak i skakućući lonac
2. Vrelo velike sreće
3. Veščevo kosmato srce
4. Baka-zekonja i njen Cerekajući panj
5. Priča o tri brata
Dambldorovi komentari pomažu da se razotkrije drevno (i naivno) čarobnjačko poimanje viših nivoa magije, poput tajne dugovečnosti, čovekoljublja ili menjanja oblika. Međutim, u tumačenje bajki svaki čitalac unosi deo svog iskustva, pa tako ja komentar na priču Čarobnjak i skakućući lonac imam da dopunim teorijom o magiji pohranjenoj u samom loncu, koji svoju “normaloljubačku” prirodu nameće vlasnicima.
Vrelo velike sreće ću čitati svojoj deci. Neće im proći lakunoć bez nje, dok je ne shvate.
Veščevo kosmato srce jeste sirova (i možda tačnija) verzija “Lepotice i zveri”, s najsnažnijom poukom od svih, sadržanom u Prvom zakonu magije:
Ne petljajte se s najdubljim materijama – izvorom života, suštinom bića – ukoliko niste spremni na najekstremnije i najopasnije posledice.
Priča o tri brata obrađena je u romanu “Hari Poter i relikvije smrti”, a Dambldorov komentar iz ove zbirke kao novinu donosi jednu od njegovih karakterističnih misli:
Ljudi imaju dar da izaberu tačno one stvari koje su najgore po njih.
Znamo da je Dambldor izabrao Kamen, prezreo Smrtoštap, a Ogrtač prosledio nasledniku trećeg brata, izborivši se na taj način s oličenjem zla svog doba. Da li ovaj komentar znači da se opšte i lično dobro uvek potiru?
Uz čitanje slušati: Harry Potter OST